Térkép a kínai medicinához

A kínai orvoslástant és természetgyógyászatot szeretném közelebb hozni látogatóimhoz

 

A szervek állama


A kínai szellemiség a konfuciusi tanításoktól inspiráltan úgy képzelte el, hogy az emberi szervezet irányítása hasonló egy állam igazgatásához. Mindkettőnél az a kiindulópont, hogy az uralkodónak égi és földi rendet kötvetve kell kialakítania a harmóniát. A tíz szerv ennek megfelelően a "szív-központ" adminisztrátorai, akik végrehajtják a "Császár" parancsát, ugyanúgy, mint az állam funkcionáriusai. Amennyiben egy miniszter rosszul dolgozik (valamely szerv működésében zavar támad), meg kell regulázni az illetékes funkcionáriust (kezelésbe kell vennünk a szerv energiáit), mert különben az egész ország (esetünkben a szervezet) kárát látja a "felborulásnak". Ismerkedjünk meg röviden ezzel a nem mindenapi "szervállammal"!
 
    A szív az emberi tevékenység parancsnoka, "ő a Császár legfőbb ellenőre", amolyan "államminiszter". Minden pszichológiai zavar a szív-energia egyensúlyának megbomlásából ered. Ezt a különösen furcsa összekapcsolódást olyannyira alapszabályként könyvelhetjük el, hogy az ilyen jellegű betegségek kezelését az akupunktúrában mindig a "szívvel" kell kezdenünk. A szív szuverén szerv, amely közvetlen kapcsolatot tart fenn a Zang- és Fu szervekkel; mint ilyet az "élet gyökerének" is nevezik. Befogadója a vérnek és energiának.
 
    A külvilágból támadó "rendellenes energia" (Sie Qi) is annyira tiszteletben tartja ezt a "Szerv-nagyurat", hogy őt magát nem támadja meg, legfeljebb a meridiánját vagy a "vérének urát". Ez utóbbi főképpen a vérkeringési funkciókban segítőtársa a szívnek, de szellemi, "agybéli" működését is hathatósan támogatja. "Ő a Császár védelmezője." Meg kell említenünk, hogy sok régi és újabb akupunktúráról szóló könyv öt szervről és hat zsigerről beszél. Egyesek ugyanis a szívet és a vérerek urát funkcionális egységként kezelik, a hármas melegítőt pedig Yang tulajdonságai miatt Fu szervnek veszik.
    A hármas melegítő - más néven "három testüreg" - a " hőmérséklet ellenőre", más szóval: a szervezet egész bioenergetikai egyensúlyának legfőbb biztosítója. Benne termelődik a Wei (védekező) energia - a hagyomány szerint a gyomor-patkóbél átmenetének környékén -, s néhány egyéb funkciója mellett részt vállal az agy energiáinak közvetlen befolyásolásában is. (Az agy, a "velő tengere", a hagyományos kínai orvosi gondolkodásban különleges szervként szerepel, de korántsem tölt be olyan meghatározó szerepet, mint a modern orvostudományban. Az ő privilégiumával a távol-keleti rendszerben a szív rendelkezik. Erről az érdekes "szereposztásról" később még lesz szó.")
    Az előző három "szerv" - tehát a szív, a vérerek ura és a hármas melegítő - a vékonybéllel, "a tiszta és tisztátalan szétválasztójá"-val együtt a tűz elemhez tartozik.
    A tüzet tápláló fa elemhez tartozik a máj - az ítélkezésért és tervezésért felelős -, valamint Yang párja, az epehólyag (a döntéshozó hivatalnok).
    A fém elem hozza mozgásba a Yin karakterű tüdőt, amely a szív mellett a másik "államminiszter", vagyis "közvetlen utasításokat ad ki" a többi szervnek. A Császár rendelkezéseinek végrehajtását pedig "állandó jövés-menésével", a ki- és belégzéssel hangolja össze. Fémes, Yang párja a vastagbél, "az üledék lecsapolásának és eltávolításának felelőse".
 
    A "földhözragadt" gyomor a "megérlelés és megrohasztás felelőse", míg a Yin párja, a lép a "szállítás és elosztás funkcionáriusa".
    Végül a víz elem jegyében működik a vese - az "életenergia táplálásának ellenőre és az újrateremtés felelőse" -, valamint Yang párja, a húgyhólyag, a "víz ellenőre".
    Távol-keleti elődeink felfedezték, hogy a Zang és Fu szervek kóros elváltozásai a szervezet távolabbi helyein is meghatározott kóros történésekkel járhatnak együtt. A modern tudomány nyelvén ezt a kapcsolatot szerv-bőr (viszcero-kután) vagy szerv-szerv (viszero-viszcerális) reflexnek nevezzük. Azt, hogy mennyire reálisak a "kínai kapcsolatok", két példával szeretném bemutatni. Az elemek és szervek rendszerében a tüdő a bőrrel, a vese pedig a füllel van "egy kosárban". A mindennapi gyakorlatban látjuk, hogy tüdőasztmás betegeknél a bőr ekcémája, allergiája sokkal gyakrabban fordul elő, mint más szervi betegségben szenvedőknél, a vese-rendellenességgel született gyermekeken pedig feltűnően magas a hallószervi rendellenességek száma is.
 
    A modern színpszichológiának is megvannak a keleti gyökerei. Az öt elem tárgyalásakor közölt táblázatból láthatjuk, hogy az étvágyat és az emésztést irányító léphez például a sárgát rendelték, amely jelenlegi ismereteink szerint is a leginkább étvágygerjesztő szín. Ugyancsak az öt elem tana összefüggéseiből derül ki az akupunktúra mai értelemben vett pszichoszomatikus alapállása. A belső, lelki tényezők, az érzelmek és a Zang-Fu szervek szoros kapcsolatainak felismerése nagy segítséget nyújtott s nyújt a betegségek megelőzésében és a diagnózis felállításában. A túlzott aggódás, az erőn felüli bizonyítani akarás például menthetetlenül tönkreteszi a "lép-aurát", a depresszió a "máj-Qi" csökkenéséhez vezet és így tovább. Ezt a pszichoszomatikus vázlatot érdemes kiemelni az "ötös összefüggésekből", és külön is górcső alá venni.
3.sz. táblázat

Zang-szerv Fu-Szerv Öt érzelem Öt hang
tüdő vastagbél szomorúság zokogás

szív

vérerek ura

vékonybél

hármas melegítő

öröm nevetés
lép gyomor aggódás éneklés
máj epehólyag harag kiabálás
vese húgyhólyag félelem nyögés

 
    Összefoglalva elmondhatjuk, hogy az elemek és szervek, érzékszervek, és érzelmi állapotok közötti összefüggések rendszere a gyakorlatban jól használható "Ariadné-fonalat" ad a gyógyító kezébe.


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 19
Tegnapi: 7
Heti: 103
Havi: 492
Össz.: 133 976

Látogatottság növelés
Oldal: A szervek állama
Térkép a kínai medicinához - © 2008 - 2024 - tudatostest.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »